Nádory varlat patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u dospívajících chlapců a mladých mužů mezi 15.-40. rokem věku. Jejich výskyt neustále narůstá. V České republice se za posledních 20 let jejich výskyt ztrojnásobil.
Přesto jsou informace a znalosti o tomto typu nádoru, jeho výskytu, příznacích, rizikových faktorech, možnostech prevence či metodách časného záchytu v široké veřejnosti minimální. Zhoubné nádory varlat vyrůstají většinou ze zárodečných buněk varlat.
Riziko pozdního rozpoznání, oddálení správné diagnózy a léčby může vést k rozšíření nádoru cestou krevních a lymfatických cév do těla a vytvoření vzdálených ložisek nádoru – metastáz. Zhoubné nádory varlat vytvářejí metastázy v průběhu několika málo měsíců (1 – 2 měsíce) nejčastěji do lymfatických uzlin v břichu, do plic a do jater. Při pokročilém onemocnění však můžou být postiženy téměř všechny důležité orgány těla (mozek, kosti, kostní dřeň). Základním vyšetřením, které umožní odhalit i raná stádia, je ultrazvukové vyšetření.